gototopgototop

Dla pracowników DPS

 

 

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości 

Dom Pomocy Społecznej poszukuje osoby zainteresowanej pracą na stanowisku pielęgniarka/pielęgniarz/ratownik medyczny. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod nr tel. (81) 751-57-71 wew. 55 lub 56.

Start DPS Dom "IWONA"


Dom "IWONA" Drukuj
Wpisany przez Administracja DPS Świdnik   
poniedziałek, 22 listopada 2010 08:52

Dom „Iwona”, oddany do użytku w 1997 roku, jest najnowszym z pawilonów w Domu Pomocy Społecznej im. Roba Inja w Świdniku. Zamieszkiwany jest przez 39 mieszkańców, którzy są zakwaterowani na parterze, piętrze i na poddaszu.

Pawilon jest przystosowany dla osób starszych i niepełnosprawnych fizycznie, i tacy najczęściej są zamieszkujący go pensjonariusze. Większość pokoi posiada bezpośredni dostęp do łazienek, z których mogą korzystać osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich i mające trudności z poruszaniem się.

Przemieszczanie między piętrami ułatwia prosta w obsłudze i wolno poruszająca się winda. W naszym domu znajduje się odpowiednio wyposażony gabinet pielęgniarski, gdzie dokonuje się zabiegów medycznych. Osoby mające problemy zdrowotne mają tutaj możliwość konsultacji i rozmowy z lekarzami.

Jeśli nasi pensjonariusze wymagają zabiegów wykonywanych przez specjalistę rehabilitanta to mogą z nich skorzystać na terenie pawilonu, gdzie na niskim parterze znajduje się sala gimnastyczna oraz fizykoterapia (laser, magnetronic itp.). Do pomieszczeń rehabilitacji można dostać się bez problemu zjeżdżając windą.

W pawilonie znajdują się jadalnie i sale pobytu dziennego. Jeśli mieszkańcy chcą, to mogą spędzać czas i spożywać posiłki w swoich pokojach. Dla chętnych organizowane są zajęcia - muzykoterapia – wspólne słuchanie muzyki i śpiew, rozgrywki w gry planszowe, zajęcia plastyczne, oglądanie filmów i seriali, rozmowy przy kawie i herbacie.

Można również wypożyczyć ciekawe książki w punkcie bibliotecznym znajdującym się w sąsiednim pawilonie, albo osobiście albo prosząc o pomoc opiekunów. W towarzystwie i z pomocą opiekunów organizowane są wyjścia na krótkie spacery aleją bukową w pobliskim lesie, a także wyjścia do kaplicy na Msze Święte i nabożeństwa .

Raz w tygodniu odwiedza też nasz pawilon ksiądz kapelan. Jest wtedy możliwość wspólnej modlitwy, rozmowy duszpasterskiej i skorzystania ze spowiedzi i sakramentu chorych. W porze letniej nasi mieszkańcy najchętniej spędzają czas przed domem na ławeczkach lub leżakach w cieniu drzew.

Wiele z tych osób wymaga odpowiednich, często trudnych zabiegów pielęgnacyjnych i opiekuńczych oraz pomocy we wszystkich dziedzinach życia – zajmuje się nimi doświadczony i przygotowany zespół pracowników. Trochę inną i w pewnym sensie oddzielną częścią pawilonu „Iwona” jest poddasze zamieszkane przez osoby młodsze i sprawniejsze fizycznie i mentalnie. Mają oni do swojej dyspozycji oddzielną łazienkę, kuchnię i salę pobytu dziennego. Większość z nich w ciągu dnia wyjeżdża do warsztatów terapii zajęciowej lub wychodzi na zajęcia poza terenem domu.

 

Liczba mieszkańców 38
Ogólna liczba pokoi mieszkalnych 17
Liczba poziomów 3
Liczba łazienek 11
Winda +
Podjazdy dla wózków +
Kuchnia oddziałowa +
Pralnia Podręczna +
Pomieszczenia gospodarcze +
Bawialnie/pokoje dziennego pobytu +
Tv/radio +
Internet * +
Instalacja przyzywowa +

 

* w wybranych pokojach mieszkalnych