Mając na uwadze poprawę jakości życia naszych mieszkańców, pobudzenie do aktywności osoby bierne, unikanie monotonii oraz umożliwienie osiągnięcia poziomu życia zbliżonego do normalności, tak dalece jak tylko jest to możliwe, zorganizowaliśmy w 1997 roku Centrum Aktywizacji.

W ramach Centrum Aktywizacji działają:

PRACOWNIA PLASTYCZNA I TECHNIK RÓŻNYCH

Prowadzi zajęcia od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-14:30. Biorą w nich udział mieszkańcy Naszego Domu wcześniej zakwalifikowani przez Zespół Rehabilitacyjno-Terapeutyczny na specjalnym posiedzeniu. Podczas spotkań w pracowni staramy się mile zorganizować czas uczestnikom poprzez zabawę sztuką i tworzenie prac plastycznych przy wykorzystaniu różnorodnych materiałów.

Pracownia ma do zaoferowania przeróżne formy pracy: od prostych rysunków ołówkiem czy kredką do bardziej skomplikowanych prac z użyciem gliny, masy solnej, farb witrażowych i ceramicznych oraz specjalistycznych narzędzi (nożyc z ozdobnym ostrzem, igieł, szydełka, pędzli różnego rodzaju, stempli) itp.

Staramy się zapoznawać uczestników z różnymi technikami takimi jak: decoupage, wyplatanie z "papierowej" wikliny, wykonywanie styropianowych patchworków. Powstałe dzieła można oglądać na corocznej wystawie prac mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Miejsko-Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Anny Kamieńskiej w Świdniku.

PRACOWNIA STOLARSKO-METALOPLASTYCZNA

W pracowni tej, uczestnicy zajęć pod okiem instruktorów uczą się posługiwania narzędziami i prostymi urządzeniami do obróbki drewna. Wycinając w drewnie, piłując, szlifując powierzchnie i lakierując konstruują drewniane zabawki, szafki na klucze, półeczki itp. Mieszkańcy wykonują również drobne konserwacje i naprawy mebli. Zajmują się również metaloplastyką. Ich specjalnością są świeczniki, które ozdabiają wszystkie pawilony naszego Domu.

PRACOWNIA ŚRODOWISKOWA

Zajęcia w pracowni środowiskowej pozwalają na przyswojenie w dostępny sposób podstawowych wiadomości o przyrodzie. Umożliwiają nawiązanie bezpośredniego kontaktu z naturą, uczą jak posługiwać się narzędziami do prac w ogrodzie oraz umożliwiają poznawanie zasad uprawy i pielęgnacji roślin. To wszystko jest możliwe w okresie od wiosny do jesieni. W zimowe długie dni uczestnicy pod okiem opiekunów wykorzystują plony swojej pracy do tworzenia różnorodnych ozdób, stroików okolicznościowych i barwnych kompozycji, które cieszą oko i rozweselają wnętrza pomieszczeń.

 

MÓJ DOM

Mój dom to bezpieczne miejsce
to cztery ściany w których czuję się sobą.
Mój dom do którego wracam z podróży
to mój kąt, własna przystań.

Mój dom to miejsce na ziemi,
to zgrana rodzina.
Mój dom to świat do któego,
wracam z dalekich wojaży.

Mój dom to przyjaciele,
którzy są przy mnie w potrzebie.
Mój dom to rodzina,
która daje mi wsparcie.

 Mój dom.....

Autor: Krzysztof G.

 

PRZYJAŹŃ

Przyjaźń to zgrani ludzie,
którzy nadają na tej samej fali.
Przyjaźń wypływa z serca,
potrzeby i akceptacji.

Przyjaźń to dwoje ludzi, 
którzy się siebie potrzebują. 
Przyjaźń to pomoc 
gdy się ma problemy.

Przyjaźń to prawda, 
o dwóch osobach. 
Przyjaźń to wzajemna 
współpraca emocji i uczuć.

Przyjaźń to serce !!!!!

Autor: Krzysztof G.

 

Oto efekt artystycznej pracy naszych mieszkańców: