Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu kapeli Drewutnia.

W dniu 9 stycznia 2020 r. gościliśmy w naszym domu kapelę Drewutnia reprezentowaną przez dwóch muzyków. Nasi mieszkańcy wysłuchali koncertu kolęd i pastorałek w wykonaniu naszych gości w języku polskim, ukraińskim i łemkowskim.

Podczas koncertu nasi goście ciekawie opowiadali o instrumentach, na których grali  i obyczajach świątecznych. Wszyscy zebrani byli zadowoleni ze wspólnego kolędowania i zaprosili kapelę na następne spotkanie.

Gala Laureatów etapu wojewódzkiego XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH”

Z radością informujemy, ze  w dniu 25 września 2019 r. podczas uroczystej Gali Laureatów etapu wojewódzkiego XVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „SZTUKA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH” nasi mieszkańcy - uczestnicy zajęć w Centrum Aktywizacji otrzymali nagrody i wyróżnienia, a ich prace wezmą udział w etapie ogólnopolskim.

Tytuł konkursu „Podróże moich marzeń”. Praca wykonana przez pana Krzysztof Gwizdala „Wehikuł czasu” zajęła II miejsce w kategorii rzeźba. Praca pana Ernesta Gierlińskiego „Amazonia” otrzymała IV wyróżnienie w kategorii rysunek i grafika.

Gratulujemy odniesionych  sukcesów !!!

Wycieczka Pojezierze Suwalskie - Wilno - Augustów

W dniach 10-12.07.2019 r. 35 mieszkańców naszego Domu wyjechało na wycieczkę turystyczno–krajoznawczą trasą: Pojezierze Suwalskie – Wilno – Augustów. W podróży towarzyszyło mieszkańcom pięciu opiekunów.

W pierwszym dniu wycieczki zwiedziliśmy znane prawosławne Sanktuarium Maryjne na Górze Grabarce. Największe wrażenie wywarły na nas tysiące krzyży wotywnych, pozostawionych przez pielgrzymów. Następnie przejechaliśmy autokarem nad Jezioro Wigry, gdzie zwiedziliśmy usytuowany w pobliżu, dawny Klasztor Kamedułów w Wigrach.

Po obiedzie, autokarem przejechaliśmy na „trójstyk granic” Wisztyniec - miejsce zbiegu granic: Polski, Litwy i Rosji. Przy dwumetrowym monolicie z godłami państw, mieszkańcy wykonali pamiątkowe zdjęcia. Kolejny cel naszej podróży to sam kraniec Polski, Stańczyki. Ta wieś słynie z wyjątkowego zabytku – mostów kolejowych o niezwykłej konstrukcji, jednych z najwyższych w Polsce i zwanych „Akweduktami Puszczy Rominickiej”.

Kolejnym celem tego dnia był teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego - Smolniki. Z punktu widokowego „U Pana Tadeusza” podziwialiśmy przepiękne widoki na jeziora kleszczowieckie, otoczone wzgórzami, lasami. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć i zakupie drobnych pamiątek udaliśmy się na kolacje i nocleg do Hotelu „Czarna Hańcza” w Suwałkach.

Drugiego dnia, po wczesnym śniadaniu udaliśmy się do stolicy Litwy. Wilno położone jest na Pojezierzu Wileńskim, nad rzeką Wilią. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od wizyty na Cmentarzu, na Rossie. Na grobie z sercem Józefa Piłsudskiego, zapaliliśmy przywiezione z Polski znicze. Zatrzymaliśmy się też przy grobach żołnierzy poległych w walkach o Wilno.

Pod opieką pani Alinki, naszej przewodnik, pospacerowaliśmy cmentarnymi alejkami, podziwiając zabytkowe pomniki oraz odnajdując groby wielu znanych Polaków. Następnie autokarem przejechaliśmy na obiad. Po smacznym posiłku, udaliśmy się na Górę Trzech Krzyży, skąd roztacza się piękna panorama miasta Zwiedziliśmy Stare Miasto umieszczone w 1994 r. na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na Starym Mieście odwiedziliśmy Kościół św. Anny, Kaplicę w Ostrej Bramie z cudownym obrazem Matki Miłosierdzia, Kościół św. Piotra i Pawła, Kościół św. Ducha, Cerkiew św. Trójcy, Pałac Prezydencki oraz Plac Katedralny z Archikatedrą św. Stanisława. Późnym wieczorem na kolację i nocleg wróciliśmy do hotelu w Suwałkach.

Trzeciego dnia, po śniadaniu udaliśmy się autokarem do Augustowa. Skąd wycieczkowym katamaranem „Swoboda” popłynęliśmy w rejs po jeziorach i kanale augustowskim, do Studzienicznej. Tam, zwiedziliśmy zabytkową Kaplicę, napiliśmy się wody ze źródełka oraz zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przy pomniku Papieża Jana Pawła II.

Kolejnym etapem podróży był Białystok - stolica Podlasia. Po obiedzie i lodach zwiedziliśmy Rynek, Archikatedrę, Kościół św. Rocha, Cerkiew św. Ducha oraz pałac Branickich wraz z otaczającym go przepięknym zabytkowym ogrodem. Późnym wieczorem, zadowoleni, z planami na kolejny wyjazd powróciliśmy do Świdnika.

To była bardzo ciekawa i pełna atrakcji wycieczka.

Carnaval Sztukmistrzów - 2019

W dniu 26 lipca 2019 r. Centrum Aktywizacji naszego Domu zorganizowało wyjazd do Lublina. Sześciu uczestników Pracowni Plastycznej i Technik Różnych wzięło udział w tym wyjeździe. Z okazji trwającego Carnavalu Sztukmistrzów mieli okazję oglądać pokazy Urban Highline Festival na Starym Mieście, czyli zmagania z chodzeniem po linie.

Pospacerowaliśmy po Starym Mieście, poszliśmy na dobre lody i jeszcze lepszą kawę. Pełni dobrych smaków i humorów udaliśmy się na  dalsze piesze wojaże korzystając z tego, że pogoda sprzyjała. Na Placu Litewskim nasi Mieszkańcy oglądali  bardzo ciekawe płonące akrobacje wykonywane przez parę artystów.

W taką pogodę bryza z fontanny na placu każdemu bardzo się podobała. Kolejnym punktem naszego dnia było pójście na pizzę. Można ją było konsumować na tarasie z pięknym widokiem na lubelski Zamek w jednej z lubelskich restauracji. Ten dzień bardzo się naszym Mieszkańcom spodobał, Nam również bo uśmiechy zadowolenia na twarzach naszych Mieszkańców mówiły same za siebie.